Opinie i recenzje

Odkąd mam, piję kawę tylko ze Slowpresso i uwielbiam. Standardowa kawiarka poszła w kąt. Bardzo polecam.
Ola Budzyńska

Pani Swojego Czasu

Jaka kawa wychodzi ze Slowpresso? Zaskakująco dobra. Jest pełna w smaku, nie rozwodniona.
Michał Socha

Kawowy Guru

Slowpresso od początku cieszyło oczy wszystkich moich domowników. Zgrabny, pięknie wykonany przedmiot był sponsorem mistycznych momentów i chwil wytchnienia w ciągu zabieganego dnia. Poznawaliśmy się ze sobą stopniowo, powoli, z każdym dniem czułam się do niego coraz bardziej przywiązana. Parzenie kawy przy użyciu slowpresso to czysta przyjemność. Z ekstraktu przygotowywałam najróżniejsze kawy dla swoich przyjaciół – w każdej z nich wyczuć można było spotęgowany smak i aromat. Dla osób, które nie korzystały jeszcze z alternatywnych metod parzenia kawy, był on bardzo pozytywnym zaskoczeniem.
Paulina Ostrowska

Mrs.Ostrovia

Już sam unboxing sprawił mi przyjemność, porównywalną z rozpakowaniem produktów Apple! Wszystkie te drobne szczególiki, estetyczne wióry, instrukcja na 10 zdań. Szansa na pierwsze wrażenie jest tylko jedna, wy jej nie zmarnowaliście, jestem oczarowany produktem.
Michał Kołodziejski

Pokochaliśmy alternatywne urządzenia do parzenia kawy: japońskie drippery, amerykański Aeropress i Chemex… Chyba czas na jakąś polską propozycję, czyż nie? Slowpresso to całkowicie polski produkt, a zrodził się w dwu głowach – ojca i córki – który jak niemal wszystkie wynalazki powstał z potrzeby, którą w tym konkretnym przypadku było picie dobrej kawy w domowym zaciszu.

Odkąd posiadam zestaw zaparzyłem w nim ponad 40 różnych kaw, zmieniając parametry i obserwując rezultaty, które jasno podkreślały wcześniej zakładaną uniwersalność urządzenia. Zdecydowanie najlepsze efekty daje zaparzanie w przedziale 4-6 minut i aby osiągnąć ten czas dla wymaganej ilości kawy wystarczy odpowiednio dobrać grubość frakcji zmielonej kawy. Ponadto ten czas jest optymalny z punktu widzenia temperatury zaparzonej kawy. Należy pamiętać, żeby przed rozpoczęciem parzenia zawsze dobrze wygrzać zestaw.

Michał Morawski

Coffeetribune

Heca cieszy się ze Slowpresso. Coraz więcej naszych klientów wraca do nas po raz drugi na „małą czarną przelewową”. Wchodząc do kawiarenki, coraz częściej można zobaczyć, że ceramika stoi na stoliku. Znacznie pewniej czujemy się też w naszym baristycznym zespole w zaparzaniu tej kawy. Nie boimy się już tego jak nieprzewidywalnego eksperymentu – wiemy, że slowpresso jest dobre. Kawka zaparza się nam ładnie w 4-5 minut, drobno zmielona – rozgrzewamy tylko wcześniej porządnie wszystkie naczynia.

Sama piłam już swoje mistrzowskie slowpresso. Zaparzyłam je dla naszego klienta, który – na początku sceptyczny wobec nowej metody (zapalony kawosz!) – wziął pierwszy łyk, zamyślił się na chwilę, po czym z uznaniem stwierdził, że to jest  n o w a  j a k o ś ć. Powiedział, że sama koniecznie muszę spróbować tego, co mu podałam. Spróbowałam zatem z płaskiej małej łyżeczki no i – tak, rzeczywiście – to było tzw. ZACNE espresso (slowpresso!). Takie, które się zapamiętuje.

Musicie jeszcze wiedzieć, że w Lublinie Slowpresso ma już całkiem pokaźne grono swoich sympatyków 🙂

Monika Chylińska

Kawiarnia Heca

Od razu zaparzyłem w nim kawę. Jest sporo inna niż z kawiarki i ekspresu. Jest bardziej delikatna, jakby jedwabista, ładniej pachnie i jest mocniejsza. Takiego połączenia się nie spodziewałem.
Marcin Szubart

MA-studio

Świetny pomysł na to, aby wygospodarować dla siebie dłuższy moment. Uwielbiam takie rytuały i piękne przedmioty, które są stworzone do ich realizacji.
Katarzyna Czajkowska- Łukasiewicz

Mumprenerka

Jaką kawę otrzymasz po zaparzeniu jej w Slowpresso? Coś, co nie powinno istnieć i smakować, a jednak masz to przed sobą i po wypiciu pierwszego łyka zaczynasz zadawać sobie pytanie: jak to? 

Kawa z Slowpresso nie należy do najszybszych, bo ekstrakcja trwa przez 6-8 minut, ale nikt chyba nie spodziewa się ultra szybkiej kawy z czegoś, o ma w nazwie przedrostek slow. W sumie trzecia fala w kawiarniach to było nie tylko zwrócenie się w stronę farmerów i zdobywanie ziaren z konkretnych plantacji, ale też spowolnienie przygotowania kawy na rzecz parzenia jej w alternatywach (espresso ~ 25sek. / drip ~ 2:40 min. ), co z kolei jest jedną z domen ruchu slowfood (wolniej = lepiej). Owo spowolnienie ekstrakcji daje efekt tłustej i mocnej kawy, ponieważ im dłuższy kontakt z wodą, tym więcej kofeiny i substancji oleistych przedostanie się przez filtr. Napar z Slowpresso to kawa o poziomie ekstrakcji powyżej 22% i intensywnym aromacie i smaku.

Dominik Urbański

Apro Trade

Efekt? Zdumiewający. Kawa jest mocna, gęsta, aromatyczna. Napar uzyskany z slowpresso jest dobrą bazą do kawy mlecznej, jeśli wolimy słabszą kawę możemy dolać wody.

Slowpresso doskonale sprawdziło się rano. Za jednym „zamachem” kiedy to robiłem śniadanie, parzyłem kawę. Śniadanie skończone, kawa gotowa. Bez pośpiechu.

Robert Nowacki

Mr Kaffeino

Wspaniałe doznania, począwszy od chwili otwierania pudelka, kończąc na ostatnim łyku kawy. Super design, spersonalizowana wiadomość dla kupującego… Tutaj Pasję czuć na każdym kroku! Czego chcieć więcej?

Krystian Klich

Coffeemaniac

?

Zrób prezent sobie lub komuś