Dobra czarna kawa, która ugasi pragnienie

Caffè Americano to dosłownie kawa amerykańska.  Jest to włoski sposób na przygotowanie kawy popularnej w Stanach Zjednoczonych: dużego kubka czarnego napoju. Włoskie americano robi się na bazie espresso ze sporym dodatkiem wody. W naszym przepisie zamiast espresso używamy slowpresso, małej czarnej przygotowanej w ceramicznym zestawie Slowpresso

Potrzebne składniki

  • 25-50 ml esencjonalnej czarnej kawy przygotowanej w Slowpresso np. według przepisu na „kawę Stefana”.
  • 200–300 ml gorącej wody
  • spory kubek (250 ml lub więcej)
  • kilkanaście minut wolnego czasu

Sposób przygotowania

Bazę do kawy amerykańskiej przygotowujemy w Slowpresso korzystając z przepisu pt. „kawa Stefana„. Możemy zmodyfikować proporcje wg. swojego gustu, używając trochę więcej lub trochę mniej kawy. Choć może się to wydawać niewiarygodne, z 25 ml slowpresso spokojnie można zrobić spory kubek smacznej, całkiem intensywnej kawy. Po przygotowaniu małej czarnej przelewamy ją do ulubionego kubka. Dolewamy tyle wody, ile lubimy. Woda może być bardzo gorąca lub lekko chłodna – zależnie od tego, jaką kawę lubimy pić!

Warto pamiętać

Żeby uzyskać naprawdę smaczne americano, należy powstrzymać się przed wlaniem zbyt dużej ilości wody do sitka od Slowpresso! W przeciwnym wypadku czas parzenia znacznie się wydłuży a kawa będzie zbyt gorzka i płaska w smaku.  Tajemnica leży w tym, że stosunkowo niewielka ilość wody, która przepływa przez kawę, wyciąga z niej najlepsze smaki i substancje. Druga nieoczywista rzecz na temat americano: zawartość kofeiny i innych substancji pochodzących z kawy jest dokładnie taka sama, jak w slowpresso (czy espresso) które stanowi jego bazę. Dodana do kawy woda powoduje, że smak kawy jest inny (delikatniejszy, łagodniejszy) ale nie zmienia jej składu chemicznego. Poza tym, że dodaje się sporo H2O, która to substancja jest potrzebna do życia, ponoć nawet bardziej niż kofeina!

?

Zrób prezent sobie lub komuś