Jak zaparzyć kawę w Slowpresso – parzenie kawy przelewowej

Parzenie krok po kroku na filmie i w tekście, sposób mielenia i inne porady

Slowpresso to ceramiczny zaparzacz do przelewowego parzenia kawy. Składa się z trzech części: sitka, dzbanka i pokrywki (która pełni też funkcję spodka). Całość uzupełniają małe papierowe filtry w kształcie krążków.

W Slowpresso można zaparzyć bardzo mocną, esencjonalną i smaczną kawę. Zapewnia to kształt i proporcje urządzenia, oraz metoda, której pierwszą zasadą jest brak pośpiechu.

Obejrzyj niespełna 3-minutowy lub przeczytaj instrukcję (poniżej filmu), żeby dowiedzieć się jak korzystać z zestawu.

 

Zalej wrzątkiem papierowy filtr

Wsyp zmieloną kawę do sitka

Powoli zalej kawę gorącą wodą

Po około 5 minutach kawa jest gotowa

Parzenie krok po kroku

  1. Przygotuj kawę.Na jedną porcję gęstego slowpresso potrzebujesz 12-18 g kawy, czyli 2-3 czubate łyżeczki. Jeśli chcesz przygotować podwójną porcję, wsyp 24 g kawy − tyle zmieści się w wąskiej części sitka.
  2. Włóż papierowy filtr do sitka i zalej go wrzątkiem.

    Filtr przylgnie do sitka i nie przepuści fusów. Wrzątek rozgrzeje dzbanek i wypłucze smak papieru. Nie zapomnij wylać wody z dzbanka.

  3. Zmiel kawę drobno lub średnio, albo użyj gotowej kawy mielonej.

    Pamiętaj: im drobniej zmielona kawa, tym dłuższy czas parzenia i mocniejszy napar. Więcej informacji znajdziesz poniżej w sekcji „Jak mielić kawę do Slowpresso”.

  4. Wsyp zmieloną kawę do sitka.

    Powinna mieścić się w jego wąskiej części. Nie ugniataj. Możesz lekko potrząsnąć sitkiem, żeby kawa ułożyła się równomiernie.

  5. Przygotuj wodę do parzenia.

    Przy kawie zmielonej drobno (oraz gotowej kawie mielonej) potrzebujesz około 50 ml wody na każde 12 g kawy. Przy grubszym mieleniu użyj więcej wody. Woda powinna być gorąca, ale nie wrząca. Zagotuj ją i poczekaj, aż temperatura spadnie do 80°C-95°C. Możesz też ostudzić wodę, przelewając ją do mniejszego naczynia.

  6. Parzenie zacznij od zwilżenia kawy niewielką ilością wody.

    To ważny etap, bo wpływa na smak kawy. Cała powierzchnia kawy powinna być wilgotna.

  7. Zalej kawę gorącą wodą.

    Wlewaj wodę powoli, delikatnym strumieniem. Możesz lać po ściance sitka, a nie bezpośrednio na powierzchnię kawy.

  8. Po zalaniu nałóż pokrywkę. 

    Parzenie powinno trwać od 4 do 8 minut, zależnie od ilości kawy i stopnia jej zmielenia, a także od ilości wody.

  9. Kawa jest gotowa, gdy w sitku nie ma już wody.Ekstrakt przelej do filiżanek. Delektuj się mocnym, gęstym slowpresso, albo dodaj gorące mleko lub wodę. Pij taką kawę, jaką lubisz.

Pobierz instrukcję parzenia w PDF:

Instrukcja w języku polskim

Manual in english 


Pokazany tu sposób parzenia to tylko jedna z metod przygotowania kawy w Slowpresso. Zaparzysz w ten sposób gęstą, esencjonalną kawę (o dużej cielistości / pełnym body).

Możesz też parzyć zupełnie inaczej, eksperymentować i szukać swojego ulubionego smaku. Używasz Slowpresso zupełnie inaczej niż my? Podziel się swoim odkryciem, napisz do nas.


Chcesz, żeby Twoja kawa była jeszcze lepsza? 

Skorzystaj z naszych wskazówek:


Jak mielić kawę do Slowpresso

Jako punkt startowy rekomendujemy mielenie średnie lub średnio drobne, zbliżone (lub minimalnie grubsze) do mielenia do kawiarki czyli tzw.włoskiej moki / kafetiery.

Jest to mielenie nieco grubsze niż do ekspresów ciśnieniowych ale drobniejsze niż do typowych metod przelewowych. Kawa powinna przypominać dość drobny piasek. Dla użytkowników młynka Commandante na start polecamy zakres 20-24 klików.

Większość gotowych kaw sklepowych może być parzonych w Slowpresso. Są na ogół mielone dość drobno, co sprawia, że czas parzenia jest przy górnej granicy naszych widełek, za to uzyskujemy efekt bardzo cielistej,  „włoskiej” esencji  (małej kawy o dużej gęstości).

Polecamy korzystanie z młynków żarnowych, ręcznych lub elektrycznych. Jeśli używasz młynka nożowego (zwanego też ostrzowym lub udarowym), duża ilość kawowego pyłu może skutecznie spowolnić przepływ wody i negatywnie wpłynąć na smak kawy.

Optymalna grubość mielenia zależy od rodzaju kawy, naszego gustu i ilości użytej wody, warto więc eksperymentować. Możesz korzystać z całego zakresu stopni mielenia – od drobnego (jak do ekspresu), do grubszego, przeznaczonego do metod przelewowych (18-26 klików). Uzyskasz inne efekty niż „klasyczne  slowpresso„, ale może właśnie one Ci zasmakują. Pamiętaj tylko, żeby do sposobu mielenia dostosować ilość wody. Ogólna zasada brzmi: im grubiej zmielona kawa, tym więcej wody. I odwrotnie – przy drobno zmielonej zmniejsz ilość wody.

Jedyny wyjątek od uniwersalności Slowpresso dotyczy mielonych „na drobny pył kaw” przeznaczonych do parzenia w tygielku (kawy z Bliskiego Wschodu) i niektórych bardzo drobno zmielonych kaw do espresso. Jeśli wsypiesz pełne sitko takiej kawy, może ona  “zatkać” sitko i parzenie się zatrzyma lub będzie trwało zbyt długo. Jeżeli masz taką kawę, spróbuj wsypywać jej mniej albo delikatnie zamieszać kawę łyżeczką w trakcie parzenia. Te działania niekoniecznie muszą rozwiązać problem. W takim wypadku zmień kawę.


Ile porcji kawy można zrobić w jednym Slowpresso?

Krótka odpowiedź brzmi: jedną podwójną lub dwie standardowe porcje kawy. Można powiedzieć, że to odpowiednik pojedynczego lub podwójnego espresso.

Z pełnego sitka (24 g czyli 4 czubate łyżeczki) w trakcie jednego parzenia możesz uzyskać 40-80 ml gęstego kawowego ekstraktu. Na jego bazie zrobisz nawet 500 ml kawy (2 standardowe kubki). To czy w Slowpresso zrobisz jedną, czy dwie kawy, będzie zależało od Twoich preferencji.  Są osoby, które w Slowpresso parzą za jednym razem kawę tylko dla siebie, ale też takie, które przygotowany napar dzielą nawet między 4 osoby.

Jeśli pijesz „dużą kawę”, to pamiętaj, że najlepszą metodą na przygotowanie jej w Slowpresso jest zrobienie gęstej esencji i uzupełnienie jej gorącą wodą lub mlekiem. Jeśli wlejesz zbyt dużo wody do sitka, ucierpi na tym smak kawy, a Ty będziesz czekać na nią nawet kilkanaście minut.


Proporcje wody do kawy

Slowpresso parzy się bardzo małą ilością wody w stosunku do kawy. Pozwala to na uzyskanie charakterystycznej gęstości, tłustości naparu. W celu przygotowania większej ilości smacznej kawy lepiej jest zmieszać gęsty ekstrakt z gorącą wodą, niż wlewać dodatkową wodę do sitka.

Wyjściowo zalecamy używanie 4-krotnej ilości wody w stosunku do kawy czyli ok. 100 ml wody na 24 g (dolna część sitka wypełniona kawą).

Parzenie 3-krotną ilością wody  da efekt maksymalnie gęstego, lepkiego ekstraktu o dużej słodyczy i bogatym smaku. Polecamy to osobom szukającym w kawie tego, co najlepsze.

Zaparzenie 5-cio krotną daje kawę o mniejszej cielistości, ale też ryzyko wydobycia z niej gorszych smaków. Żeby nie marnować ziaren, a jednocześnie zasmakować słodyczy z parzenia małą ilością wody rekomendujemy parzenie w dwóch turach (od razu po sobie), najpierw 3-krotną ilością i natychmiast potem 2-krotną.